Northern and Eastern Counties Papillon Club Open Show 2008
02 March 2008
Judge: Mrs Eileen Roberts (Rayol)
BIS / BD – Kirkchase Loved Regardless by Papplewick
RBIS / BB – Sunshoo Imasecret Love Gleniren
BPIS / BPB – Shevid French Lace
RBD – Papplewick Perfect Pitch
RBB – Longcrags Bewitched at Kirkchase
BPD – Lysandras ‘s Zxi Ptrian
Class 1 Minor Puppy Dog (2,0)
1st Jhanakia Highland Pride
2nd Melangel Merry Maurice
Class 2 Puppy Dog (5,0)
1st Lysandras ‘s Zxi Ptrian
2nd Jhanakia Highland Destiny
3rd Dolcissimo Rocky
4th Rosenjon Ty’D’ Oblo
Class 3 Junior Dog (6,1)
1st Papplewick Perfect Pitch
2nd Lysandras ‘s Kahuna Nui
3rd Melangel Kristmas Klassic
4th Tanyo Shaman Van Vlinder
Class 4 Maiden Dog (2,1)
1st Paplysh Ezekiel Son of Ablou
Class 5 Novice Dog (1,0)
1st Dolcissimo Rocky
Class 6 Graduate Dog (6,0)
1st Lysandras ‘s Zxi Ptrian
2ndTanyo ‘s butterfly dream Von Vlinder
3rd Phimeen Benjamin Bunny of Rosenjon
4th Jaroma Glen Tay with Elfuago
Class 7 Post Graduate Dog (5,2)
1st Hilltribe Jackanapes at Melangel
2nd Kazkell Tetleys Dream
3rd Candygolds Daydreamer at Papplewick (imp)
Class 8 Limit Dog (3,0)
1st Kirkchase Loved Regardless by Papplewick
2nd Thoughts of Stardom at Amsema JW
3rd Rosenjon Gucci by Design
Class 9 Open Dog (4,1)
1st Lysandras ‘s Ptol Ankh Esh
2nd Kazkell Clockwork Dream
3rd Kazkell Dillons Dream JW SHcm
Class 10 Special Beginners Dog (6,0)
1st Lysandras ‘s Zxi Ptrian
2nd Tanyo Shaman Van Vlinder
3rd Kazkell Tetleys Dream
Res Lynbank Smartie Jones
Class 11 Minor Puppy Bitch (3,0)
1st Shevid French Lace
2nd Jhanakia Highland Diva
3rd Kazkell Velvet Dream
Class 12 Puppy Bitch (7,2)
1st Kazkell Tina the Dreamer
2nd Darleair Best Kept Secret
3rd Farleysbane Filigree
4th Amsema Prima Donna
Class 13 Junior Bitch (2,0)
1st Definately a Lady for Kennice
2nd Lysandras ‘s Zhaama Rei Van Vlinder
Class 14 Maiden Bitch (2,2)
Class 15 Novice Bitch (5,2)
1st Kazkell Tina the Dreamer
2nd Shevid in Print
3rd Darleair Best Kept Secret
Class 16 Graduate Bitch (5,3)
1st Sandtait Have Patience Shevid
2nd Lysandras ‘s Tanyo Tenica
Class 17 Post Graduate Bitch (4,1)
1st Shevid Uptown Girl
2nd Kazkell Chyna Dream by Jaroma
3rd Kazkell Starlight Dream
Class 18 Limit Bitch (5,1)
1st Sunshoo Imasecret Love Gleniren
2nd Jaroma Geena Gee
3rd Rosenjon Coco Chanelle JW
4th Kirkchase Razzle Dazzle SHcm
Class 19 Open Bitch (6,4)
1st CH Amicae Spirit at Amsema
2nd CH Jhanakia Highland Breeze
Class 20 Special Beginners Bitch (3,1)
1st Definately a Lady for Kennice
2nd Zhaama Rei Van Vlinder
Class 21 Special Open – Phalene Dog or Bitch (1,0)
1st Novastar Silk N Gold
Class 22 Veteran Dog or Bitch (3,1)
1st Longcrags Bewitched at Kirkchase
2nd Papplewick Pot-Pourri
Class 23 Brace either sex or mixed (4 Pairs)
1st Paplysh Ezekiel Son of Ablou & Begaville New Edition At Bankshill.
2nd Tanyo Shamen Von Vlinda & Tanyo’s Butterfly Dream Von Vlinda.
3rd Kazkell Tetleys Dream & Definately A Lady For Kennice.
Junior Handling Class 6-11 Years (3,0)
1st Keavy McGrath
2nd Josh Howarth (8)
3rd Callum Thornton (8)
Junior Handling Class 12-16 Years (3,0)
1st & BJH Rebbecca Thompson (13)
2nd Amy Mason (14)
3rd Samantha Crawford