South of England Papillon Club Open Show 2014
05 May 2014
Judge: Mr L Cox (Vanitonia)
Welfare and Stakes Classes Judge: Mr T Isherwood (Vanitonia)
BEST IN SHOW: Munn’s MILBU HOLIDAY MAKER AT RINGLANDS (IMP LAT)
RES BEST IN SHOW: Morrell & Teague’s TEMELORA DREAM LOVER
BEST OPPOSITE SEX: Morrell & Teague’s TEMELORA CHANCE TO DREAM
BEST PUPPY IN SHOW: Munn’s MILBU HOLIDAY MAKER AT RINGLANDS (IMP LAT)
RES BEST PUPPY IN SHOW: rchard’s RINGLANDS WISHES FOR HARRY AT PANSPAYON
BEST DOG: Munn’s MILBU HOLIDAY MAKER AT RINGLANDS (IMP LAT)
RESERVE BEST DOG Morrell & Teague’s TEMELORA DREAM LOVER
BEST PUPPY DOG Munn’s MILBU HOLIDAY MAKER AT RINGLANDS (IMP LAT)
BEST BITCH: Morrell & Teague’s TEMELORA CHANCE TO DREAM
RESERVE BEST BITCH: Orchard’s RINGLANDS WISHES FOR HARRY AT PANSPAYON
BEST PUPPY BITCH: Orchard’s RINGLANDS WISHES FOR HARRY AT PANSPAYON
Best Minor Puppy in Show Munn’s MILBU HOLIDAY MAKER AT RINGLANDS (IMP LAT)
Best Veteran in Show: Dembiniok’s CH TEMELORA SUN DANCER AT HOLLREXIA JW ShCM
Best Phalene in Show: Morrell & Teague’s TEMELORA DREAM LOVER
Best junior handler: ack Casey
Minor Puppy Dog 3 (0 )
1st: Munn’s MILBU HOLIDAY MAKER AT RINGLANDS (IMP LAT)
2nd: Borg’s ELENDIL BELLMAN
3rd: Cook’s PARVANA JUST JACK AT JULANDIA
Puppy Dog 3 (2 )
1st: Borg’s ELENDIL ARAMOND
Junior Dog 1 (0 )
1st: Morrell & Teague’s BONMESHAY TED BAKER FOR TEMELORA
Yearling Dog 4 (0 )
1st: Morrell & Teague’s TEMELORA DREAM LOVER
2nd Orchard’s POWDERMILL MAGIC TOUCH AT PANSPAYON
3rd Williams’ SWEETBRIAR FACE THE MUSIC AT JOHNASTA
Res Bull’s ALTAYA FOREIGN AFFAIR
Novice Dog 1 (1 )
Post Graduate Dog 5 (1 )
1st Barnett’s FEORLIG MAGIC IN THE MAKING
2nd Dembiniok’s HOLLREXIA ABSOLUTE MAGIC ShCM
3rd Budd’s LYNLIGHT KISS THE GIRLS
Res McWade’s BELLANLUNA BRIGHT AS A BUTTON
Limit Dog 5 (2 )
1st Orchard’s KISSABLE DE COSTALINA AT PANSPAYON (IMP BEL)
2nd Morrell & Teague’s TEMELORA RISING STAR
3rd Taylor’s BANKSHILL LORD OF THE RINGS IS PUREPIXIE
Open Dog 5 (0 )
1st Langdon’s SKYVANA NO NONSENSE
2nd Wells & Brown’s BANKSHILL LORD OF THE DANCE AT METAMORPHIC
3rd Melvin & Cox’s TRICIANBRI WISH BEAUNE AT SHALANDAR ShCM
Res Borg’s ELENDIL LORD OF THE MARCH
VHC McWade’s BELLALUNA LEONANDO
Special Beginners Dog 0 ( )
Veteran Dog 5 (3 )
1st Dembiniok’s CH TEMELORA SUN DANCER AT HOLLREXIA JW ShCM
2nd Wells (Handling for Morrell & Teague) TEMELORA JUST MAGIC JW ShCM
Special Open Phalene Dog 1 (0 )
1st Morrell & Teague’s TEMELORA DREAM LOVER
Minor Puppy Bitch 3 (0 )
1st Morrell & Teague’s TEMELORA DORA THE EXPLORER
2nd Lindsay’s SKYVANA PARTY TIME JAZZ PLAYS MEZANDA
3rd Williams’ JOHNASTA SPECIAL EDITION
Puppy Bitch 1 (0 )
1st Orchard’s RINGLANDS WISHES FOR HARRY AT PANSPAYON
Junior Bitch 7 (3 )
1st Morrell & Teague’s TEMELORA CHANCE TO DREAM
2nd Orchard’s PANSPAYON XOE
3rd Taylor’s FARTHINGHALLS NUI NUI
Res Budd’s ERINBEC SNOW ANGEL
Yearling Bitch 3 (1 )
1st Munn’s RINGLANDS SAFFRONS LACE
2nd Morrell & Teague’s TEMELORA WISH UPON A STAR
Novice Bitch 6 (3 )
1st Orchard’s RINGLANDS WISHES FOR HARRY AT PANSPAYON
2nd Munn’s RINGLANDS SUNSHINE GIRL
3rd Budd’s ERINBEC SNOW ANGEL
Post Graduate Bitch 4 ( 1 )
1st McShane’s BEDELLUS FOREVER AMBER
2nd Casey’s SHAMAL DOLLY MIXTURE
3rd Geary’s TALIESYN ALCEA ROSEA
Limit Bitch 6 (2 )
1st Williams’ CINTARSHE DANCING LIGHT JOHNASTA
2nd Dembiniok’s HOLLREXIA MAGICAL STAR
3rd Morrell & Teague’s TEMELORA ALICIA
Res Geary’s TALIESYN BRIAR ROSE
Open Bitch 3 (0 )
1st Munn’s CH MAD ABOUT SAFFRON FOR RINGLANDS
2nd Langdon’s TUTYAK EM OF SHADOWKNIGHT
3rd Geary’s TALIESYN GOLDEN SAXIFRAGA
Special Beginner Bitch 2 ( 1 )
1st McShane’s BEDELLUS FOREVER AMBER
Veteran Bitch 6 (2 )
1st Morrell & Teague’s BE MY LITTLE GIRL OF TONY EL-AFRAFI (IMP NLD)
2nd Cox’s CH WISH UPON A STAR OVER TRICIANBRI ShCM
3rd Geary’s RAYOL LOTUS BLOSSOM
Res Geary’s TALIESYN ORCHID
Special Open Phalene Bitch 3 ( 1 )
1st Morrell & Teague’s TEMELORA CHANCE TO DREAM
2nd Munn’s RINGLANDS SUNSHINE GIRL
WELFARE CLASSES – Judge: Mr T Isherwood (Vanitonia
Junior Handling Association (6-11 years) 3 (1 )
1st ZACK CASEY – AGED 10
2nd GRACE BATT – AGED 6
Junior Handling Association (12-16 years) 2 ( )
1st JONATHAN WELLS – AGED 16
2nd ELEANORE TAYLOR – AGED 12
Special Welfare Open 2 (0 )
1st Barnett’s FEORLIG MAGIC IN THE MAKING
2nd Melvin & Cox’s TRICIANBRI WISH BEAUNE AT SHALANDAR ShCM
Special Black And White Or Tri-Colour 8 ( 3 )
1st Orchard’s RINGLANDS WISHES FOR HARRY AT PANSPAYON
2nd Bull’s ALTAYA FOREIGN AFFAIR
3rd Borg’s ELENDIL SAN MICHELE
Res Dembiniok’s HOLLREXIA ABSOLUTE MAGIC ShCM
VHC Taylor’s BANKSHILL LORD OF THE RINGS IS PUREPIXIE
Special Red/Sable/White 9 (3 )
1st Barnett’s FEORLIG MAGIC IN THE MAKING
2nd Orchard’s KISSABLE DE COSTALINA AT PANSPAYON (IMP BEL)
3rd Dembiniok’s HOLLREXIA MAGICAL STAR
Res McShane’s BEDELLUS FOREVER AMBER
VHC Taylor’s FARTHINGHALLS NUI NUI
Special Welfare Brace Of Team 1 ( 1 )
STAKES CLASSES – Judge: Mr T Isherwood (Vanitonia)
Special President’s Open Stakes 4 (2
1st Barnett’s FEORLIG MAGIC IN THE MAKING
2nd McWade’s BELLALUNA LEONANDO
Sue Jones & Jean Leverett Memorial Stakes 4 (0 )
1st Munn’s CH MAD ABOUT SAFFRON FOR RINGLANDS
2nd Barnett’s FEORLIG MAGIC IN THE MAKING
3rd Melvin & Cox’s TRICIANBRI WISH BEAUNE AT SHALANDAR ShCM
Res Bull’s ALTAYA FOREIGN AFFAIR