WELKS Championship Show 2022

22 April 2022

Papillon Judge: Mr John Purnell
Toy Group: Judge: Rodney Oldham

Best of Breed & Toy Group 4: Ch Feorlig Smart Cookie JW (Miss K F & Mr E L Miller & Ryan)
Best Puppy: Gleniren Daddy’s Starmaker (Mrs I & Mr G Robb)
Best Special Beginners: Lilacrose Magic Mya (Mrs S Last)

Dog CC: Ch Gleniren Who’s Your Daddy (Mrs I & Mr G Robb)
Res. Dog CC: U Knock Me Off My Feet Daydream Believers with Feorlig (Imp Bel) (Miss K F, Mr E L & Miss K Miller, Ryan & Roosens)
Bitch CC: Ch Feorlig Smart Cookie JW (Miss K F & Mr E L Miller & Ryan)

Veteran Dog (Entries: 6 Absentees: 1)
1st: Ch/ir/nl/int Ch Spinillons Rebel Rowser JW ShCM Cw14 VW ShCEx (Mrs J Davidson-Poston)
2nd: Melangel Highland Vogue at Jhanakia (Mrs S & Mrs J Austin & Thompson)
3rd: Conysluck Mr Pickles (Miss C & Mrs I L Letch & Buckley-Waters)
Res: Conysluck Master Pip (Miss C Letch)
VHC: Petitchiens Moonbeam VW (Mr D & Mrs H Malcolm)

Puppy Dog (Entries: 7 Absentees: 0)
1st: Nightfire’s Be Unique in Style at Panspayon (Imp Deu) (Miss S Orchard)
2nd: Sky Butterfly Elven Cron Prince Spinillons (Imp Rus) (Mrs J Davidson-Poston)
3rd: Skyvana Caught at Metamorphic (The Rev’d K J & Ms A J Wells & Brown)
Res: Skyvana Catch Me at Jhanakia (Mrs S & Mrs J Austin & Thompson)
VHC: Sempefidelis Fantastique (Ms I L & Lord Buckley-Waters & Buckley)

Junior Dog (Entries: 2 Absentees: 0)
1st: U Knock Me Off My Feet Daydream Believers with Feorlig (Imp Bel) (Miss K F, Mr E L & Miss K Miller, Ryan & Roosens)
2nd: Maliband Lee Cooper to Graycaz (Imp Blr) (Mrs C Lee-Slater)

Yearling Dog (Entries: 2 Absentees: 0)
1st: Purepixie Red Admiral (Ms H V Walsh)
2nd: Pappretty Grt Expectations (C D Anderson)

Novice Dog (Entries: 1 Absentees: 0)
1st: Magic Sunrise Imperator Son (Imp Lv) (Mrs R Quinn)

Post Graduate Dog (Entries: 3 Absentees: 0)
1st: Adnamashan The Wanted at Debrilyn (Mr B & Miss D Harle)
2nd: Inixia Tailor Made for Brandonburg (Mrs S & Mrs S Glanville-Hughes & Stanbury)
3rd: Elendil Crusader (Mrs A C & Ms Egn Borg)

Limit Dog (Entries: 7 Absentees: 3)
1st: Martika Kiss and Tell for Lafay (Mr A Foynes)
2nd: Taliesyn Black Walnut (Mrs G A Geary)
3rd: Polaris Plyus Juvenal at Jhanakia (Imp Rus) (Mrs S & Mrs J Austin & Thompson)
Res: Yeldaeh Simply Red (Mr T R & Mrs C Headley)

Open Dog (Entries: 9 Absentees: 3)
1st: Ch Gleniren Who’s Your Daddy (Mrs I & Mr G Robb)
2nd: Ch Feorlig It Must’ve Been Love (Mr D & Mrs H Malcolm)
3rd: Melangel Highland by Design at Jhanakia (Mrs S & Mrs J Austin & Thompson)
Res: Altaya Star Attraction (Miss K & Mrs A Bull)
VHC: Lafay Petite Etoile JW (Mr A Foynes)

Veteran Bitch (Entries: 2 Absentees: 0)
1st: Ringland Yoko’s Solo at Panspayon ShCM ShCEx VW (Miss S Orchard)
2nd: Taliesyn Bella Donna (Mrs G A Geary)

Minor Puppy Bitch (Entries: 4 Absentees: 0)
1st: Gleniren Daddy’s Starmaker (Mrs I & Mr G Robb)
2nd: Metamorphic Flyte (The Rev’d K J & Ms A J Wells & Brown)
3rd: Panspayon Northern Lights (Miss S Orchard)
Res: Paparottsie Reflections at Yeldaeh (Mr T R & Mrs C Headley)

Puppy Bitch (Entries: 2 Absentees: 1)
1st: Melangel Lovely Lexi for Shamal (Mrs J Casey)

Junior Bitch (Entries: 5 Absentees: 1)
1st: Pappretty Georgy Girl (C D Anderson)
2nd: Lilacrose Magic Mya (Mrs S Last)
3rd: Taliesyn Canterbury Bells (Mrs G A Geary)
Res: Melangel Luscious Lola (Mrs M, Miss B & Miss J Mann)

Yearling Bitch (Entries: 3 Absentees: 0)
1st: Magic Sunrise Natalia (Imp Lva) (Mrs C & Mrs C Lee-Slater & Kewley)
2nd: Tonkory Blossom (Mrs J Gregory)
3rd: Purepixie Lucy with Diamonds (Ms K M Wykes)

Novice Bitch (Entries: 6 Absentees: 3)
1st: Tonkory Blossom (Mrs J Gregory)
2nd: Panspayon Natasha (Miss S Orchard)
3rd: Lilacrose Magic Mya (Mrs S Last)

Post Graduate Bitch (Entries: 7 Absentees: 2)
1st: Chrysalis Star of The Storm (Miss K & Mrs A Bull)
2nd: Martika Eyecatcher (Mr B & Miss D Harle)
3rd: Talieyn Black Azalea (Mrs G A Geary)
Res: Taliesyn Floribunda of Brandonburg (Mrs S Glanville-Hughes)
VHC: Houm Tet A Tet Leonella (Imp Rus) (Mr B & Mrs S Hudson & Posselwhite)

Limit Bitch (Entries: 11 Absentees: 1)
1st: Johnasta Georgia for Temelora (Mrs S Morrell)
2nd: Metamorphic Vista JW (The Rev’d K J & Ms A J Wells & Brown)
3rd: Briar Rose for Ringland (Lt Cdr Bds & Mrs P A Cox)
Res: Tonkory Waiting in The Wings (Mrs S & Mr T Stone & Isherwood)
VHC: Berestead Haute Couture (Mrs A J Matthews)

Open Bitch (Entries: 7 Absentees: 1)
1st: Ch Feorlig Smart Cookie JW (Miss K F & Mr E L Miller & Ryan)
2nd: Suniren Daddy’s Girl Gleniren (Mrs I & Mr G Robb)
3rd: Spinillons Rebelling (Mrs J Davidson-Poston)
Res: Ch Panspayon Jewel of The Nile (Miss S Orchard)
VHC: Jorgealin Moonstar at Purepixie (Ms H V Walsh)

Special Beginners Bitch (Entries: 1 Absentees: 0)
1st: Lilacrose Magic Mya (Mrs S Last)