Birmingham National Championship Show 2016

07 May 2016
Papillon Judge: Mrs Norma Inglis
Toy Group Judge: Mr Luis Pinto Teixeira
Best in Show Judge: Mrs Freda Marshall

BEST OF BREED & TOY GROUP 2: (MAGRI, Mr J A & ARROWSMITH Mr K N) Ch Rozamie Dream Lover
Best Puppy : (ISHERWOOD & SCOVELL) Afterglow Lord Helpus
Best Veteran : (LETCH Miss C) Conysluck Master Pip

Dog CC : (MAGRI, Mr J A & ARROWSMITH Mr K N) Ch Rozamie Dream Lover
Res Dog CC : (CARROLL, Mr S & NEWMAN Mr J) Ger & Ir Ch Hundebuden’s Juno Pondabudens
Bitch CC : (FORTH Ms A) Ch Omegaville Make Me A Petitchien
Res Bitch CC : (GEORGE-EVANS Mrs L) Jorgealin Moon Magic

Minor Puppy Dog (3 Entries Abs: 0)
1st: (WIGGINS Mrs J) Rozamie Monsieur Arthur
2nd: (GEORGE-EVANS Mrs L) Jorgealin Moon Shine
3rd: (WHITEHILL Mrs M) Amicae Hugs & Kisses

Puppy Dog (8 Entries Abs: 2)
1st: (ISHERWOOD & SCOVELL) Afterglow Lord Helpus
2nd: (OLOF Ms D) Tarnock De Ja Vu
3rd: (MILROY Mrs K) Lafford Fly Away To Farthinghall
Res: (CHRISTENSEN Mr & Mrs C) Tresor’s Kings Valiant Lancelot
VHC: (ATKINS Mr M & Mrs A) Vlinder Northern Star

Junior Dog (8 Entries Abs: 0)
1st: (Mrs I & Mr G) Gleniren Stardustmaker
2nd: (CLINT Miss J) Papplewick Persian Power
3rd: (FOYNES, Mr A J & MAY Mrs C A) Lafay Petite Etoile
Res: (MASKELL Mrs K) Kazkell Robin The Limelight
VHC: (REEVES-SARGANT, Mrs C & DIMENT Mrs S) A’dior’s Wish You Were Here Alstella (Imp)

Yearling Dog (5 Entries Abs: 1)
1st: (CLINT Miss J) Papplewick Persian Power
2nd: (MORRELL, Mrs S & TEAGUE Mrs T) Temelora Let It Be Magic JW
3rd: (STEVENSON, Ms A E & STEVENSON Miss S E) Papplewick Picture Perfect At Jeminai
Res: (NASH Mrs J) Ookiimimi Jitterbug

Graduate Dog (5 Entries Abs: 0)
1st: (MASKELL Mrs K) Kazkell Robin The Limelight
2nd: (WILLIAMS Mrs S J) Johnasta Major Tom Fox
3rd: (CLINT Miss J) Petress Special Blend JW
Res: (BORG, Mrs A & BORG Ms E) Elendil Bellman
VHC: (THOMPSON, Mrs J & AUSTIN Mrs S) Melangel Highland Vogue At Jhanakia

Post Graduate Dog (9 Entries Abs: 1)
1st: (GEORGE-EVANS Mrs L) Motica Prince Charming At Jorgealin (Imp)
2nd: (GOUDE Miss J R) Manawyddan Finlay Mcrory
3rd: (WILLIAMS Mrs S J) Johnasta Brigadier Barcode
Res: (HATCH Miss C) Amicae Call Me Bad At Macstrak
VHC: (GEARY Mrs G A) Powdermill Designer Touch at Taliesyn

Limit Dog (9 Entries Abs: 1)
1st: (HATCH Miss C) Macstrak Jack Daniel
2nd: (LOCK Mrs K M) Temelora Mardi Gra
3rd: (LETCH, Miss C & BUCKLEY-WATERS Mrs I) Conysluck Mr Pickles
Res: (CLINT Miss J) Papplewick Persian Punch JW
VHC: (MANN, Mrs M & MANN Misses B & J) Melangel Time To Shine

Open Dog (6 Entries Abs: 1)
1st: (MAGRI, Mr J A & ARROWSMITH Mr K N) Ch Rozamie Dream Lover
2nd: (CARROLL, Mr S & NEWMAN Mr J) Ger & Ir Ch Hundebuden’s Juno Pondabudens
3rd: (ROBB Mrs I & Mr G) Ch Gleniren Shootin Starmaker Sunshoo
Res: (ALLSOP, Ms J & BARTRAM Mr & Mrs A K) Conysluck The Red Baron JW
VHC: (MORRELL, Mrs S & TEAGUE Mrs T) Temelora Bobby Dazzler JW

Veteran Dog (4 Entries Abs: 0)
1st: (LETCH Miss C) Conysluck Master Pip
2nd: (BARTRAM Mr & Mrs A K & E A) Ch Burghbridge Ur Solid Gold Skyvana JW Sh.CM
3rd: (DIPROSE Mrs K) Lilacrose Just Black Magic
Res: (THOMPSON, Mrs J & AUSTIN Mrs S) Jhanakia Highland Destiny

Minor Puppy Bitch (5 Entries Abs: 1)
1st: (BUCKLEY, Lord D L R & BUCKLEY-WATERS Mrs I L) Farthinghall Unico Bella At Sempefidelis
2nd: (MANN, Mrs M & MANN Misses B & J) Moonlight Magical Melangel
3rd: (MANDELSON Miss L) Maridova Victorias Dream At Honrukai (Imp)
Res: (URWIN Mr T B & Mrs P M) Paparottsie Secret Connection

Puppy Bitch (6 Entries Abs: 2)
1st: (GOODWIN Miss D A) Paplene Regal Roxanne
2nd: (MANDELSON Miss L) Maridova Victorias Dream At Honrukai (Imp)
3rd: (CODY Mrs B) Macstrak Penny’s From Heaven To Layjay
Res: (OLOF Ms D) Tarnock Devore
VHC:

Junior Bitch (6 Entries Abs: 0)
1st: (MAGRI, Mr J A & ARROWSMITH Mr K N) A’dior’s Make A Wish Rozamie (Imp)
2nd: (MILROY, Mrs K & VICTOR, Mr & Mrs I & MCGLAUGHLIN) Farleysbane Frilly Filly From Farthinghall
3rd: (LANSON Miss S C) Cantoverde Lady In Red
Res: (WALLER Miss M C) Kazkell Theme For A Dream For Lilnrose
VHC: (WATSON Mrs D L) Dahlia Mersana (Imp)

Yearling Bitch (4 Entries Abs: 0)
1st: (GEORGE-EVANS Mrs L) Jorgealin Moon Magic
2nd: (MORRIS, Mrs V & LANGTON Mrs Y) Rozamie Look It’s Omegaville
3rd: (NASH Mrs J) Ookiimimi Just Imagine
Res: (GEARY Mrs G A) Taliesyn Travellers Joy

Graduate Bitch (3 Entries Abs: 1)
1st: (WALLER Miss M C) Kazkell Theme For A Dream For Lilnrose
2nd: (GEARY Mrs G A) Taliesyn Love In the Mist

Post Graduate Bitch (4 Entries Abs: 1)
1st: (COX Mr B D S & Mrs P A) Tricianbri Kisses For Me
2nd: (ANDERSON Mrs C D) Hilsorg Marks Amelia At Pappretty
3rd: (STEELE Mrs Y) Papadore Ears A Surprise

Limit Bitch (6 Entries Abs: 2)
1st: (DEAMER Mrs S) Grinsdales Sweet Caroline At Bankshill
2nd: (BUCKLEY, Lord D L R & BUCKLEY-WATERS Mrs I L) Metamorphic Opal At Sempefidelis
3rd: (BORG, Mrs A & BORG Ms E) Petress Dark And Daring
Res: (MASON Mrs A G) Omegaville Love Me Do

Open Bitch (7 Entries Abs: 0)
1st: (FORTH Ms A) Ch Omegaville Make Me A Petitchien
2nd: (BROADHURST Mrs H E) Ancojo Wild Fire at Thistlemist
3rd: (DIPROSE Mrs K) Powdermill Look Here At Lilacrose
Res: (URQUHART Mr G & Mrs C) Queen Bless Winner Of Art Etoile At Blackpark Jp (
VHC: (COX Mr B D S & Mrs P A) Denemore Gabiscandy Floss At Tricianbri (Ikc) JW S

Veteran Bitch (3 Entries Abs: 0)
1st: (GEARY Mrs G A) Rayol Lotus Blossom
2nd: (STANMORE Mr & Mrs N & E S) Kingshaven Zaffron At Altaya
3rd: (MASKELL Mrs K) Kazkell Velvet Dream JW