Papillon (Butterfly Dog) Club Championship Show 2022

Today’s entry is 134 dogs making 144 entries, plus 1 NFC and 7 Puppy Walk.

Judges:
Dogs: Carol Lees (Lafford)
Bitches: Liz Bartram (Burghbridge)
Referee: Mr Joe Magri (Rozamie)

Best in Show: Ch Feorlig Smart Cookie JW (Miss K F Miller & Mr E L Ryan)
Res. Best in Show: Elmaraine Chasing Rainbows (Mr M G & Mrs E Davidson)
Best Opposite Sex: Elmaraine Chasing Rainbows (Mr M G & Mrs E Davidson)
Best Puppy in Show: Gleniren Daddy’s Starmaker (Mrs I & Mr G Robb)
Res. Best Puppy in Show: Manawdyddan to a Wild Rose (M L L & E Anne Griffiths)
Best Veteran in Show: Melangel Highland Vogue at Jhanakia (Jane Thompson & Sandra Austin)
Best Phalene in Show: Serenglade Leap of Faith for Temelora (Mrs S Morrell)

Dog CC: Elmaraine Chasing Rainbows (Mr M G & Mrs E Davidson)
Res. Dog CC: Magic Sunrise Brigand with Burghbride (Imp Lva) (Lindsay Slater)
Best Puppy Dog: Ookimimi Quest for Gold (Miss Jenny Goude)
Bitch CC: Ch Feorlig Smart Cookie JW (Miss K F Miller & Mr E L Ryan)
Res. Bitch CC: Suniren Daddy’s Girl Gleniren (Mrs I & Mr G Robb)
Best Puppy Bitch: Gleniren Daddy’s Starmaker (Mrs I & Mr G Robb)

Minor Puppy Dog (7 entries, 2 absent)
1st: Ookimimi Quest for Gold (Miss Jenny Goude)
2nd: Amicae Mr Chips (Mrs M Whitehill)
3rd: Northlyte Caledonia (Mrs L Anderson, K Anderson & Mr P Keirnan)
Res: Glendian Blake at Wilachans (Jacqueline Green & Carl Cooper)
VHC: Amdo’s Loki (Christopher Whitehead)

Puppy Dog (9 entries, 2 absent)
1st: Skyvana Catch me at Jhanakia (Jane Thompson & Sandra Austin)
2nd: Nightfire’s be Unique in Style at Panspayon (Imp Deu) (Miss S Orchard)
3rd: Northlyte Ring of Brodgar (Mrs L Anderson, K Anderson & Mr P Keirnan)
Res: Sempedidelis Fantastique (Irene Buckley-Waters & Lord Buckley)
VHC: Wilachans Codie (Carl Cooper)

Junior Dog Dog (3 entries, 0 absent)
1st: Elmaraine Remy Martin at Carrollryan (Mrs C Montgomery)
2nd: Blackpark Bastille (Mr G & Mrs C Urquhart)
3rd: Bankshill Isle of Arran (Susannah Chalmers)

Yearling Dog (5 entries, 1 withdrawal)
1st: Pappretty Grt Expectations (Christine Anderson)
2nd: Stagedoor Supertramp (Mr M & Mrs G Elding)
3rd: Purepixie Red Admiral (Helen Walsh)
Res: Wilachans Goblin King (Jacqueline Green & Carl Cooper)

Novice Dog (5 entries, 1 withdrawal)
1st: Tonkory Stormin Norman to Ringland (Mrs Pat Munn)
2nd: Farthinghall Filly’s Favour (Mrs Kat Milroy)
3rd: Blackpark Bastille (Mr G & Mrs C Urquhart)
Res: Ookiimimi Overboard (Mo Bruce)

Graduate Dog (4 entries, 1 absent)
1st: Ookiimimi Overboard (Mo Bruce)
2nd: Nightfire’s be Unique in Style at Panspayon (Imp Deu) (Miss S Orchard)
3rd: Elfuago Dfor (Miss K McGrath)

Post Graduate Dog (4 entries, 0 absent)
1st: Magic Sunrise Brigand with Burghbride (Imp Lva) (Lindsay Slater)
2nd: Wilachans Rebel Rebel (Jacqueline Green & Carl Cooper)
3rd: Inixia Tailer Made for Brandonburg (Mdms S Glanville-Hughes & S Stanbury)
Res: Elendil Crusader (Mrs A C & Ms E G N Borg)

Limit Dog (11 entries, 1 absent)
1st: Elmaraine Chasing Rainbows (Mr M G & Mrs E Davidson)
2nd: Baillion Black Obsidian for Zizula (Lindsay Slater)
3rd: Yeldaeh Simply Red (Mr T R & Mrs C Headley)
Res: Manawdyddan Harryhare (M L L & E Anne Griffiths)
VHC: Oliver Twist (Jean Ockenden)

Open Dog (11 entries, 2 absent)
1st: Amicae Master of Arts(Mrs M Whitehill)
2nd: Ch Ringlands Timeless Gift (Mrs Pat Munn)
3rd: Ch Gleniren Who’s your Daddy (Mrs I & Mr G Robb)
Res: Ch Feorlig it Must’ve Been Love (David & Hazel Malcolm)
VHC: Altaya Star Attraction (Ms K & Mrs A Bull)

Veteran Dog Dog (7 entries, 2 absent)
1st: Melangel Highland Vogue at Jhanakia (Jane Thompson & Sandra Austin)
2nd: Farthinghall’s New Touch at Angullyon (Mrs J & Miss L Walklett)
3rd: Conysluck Master Pip (Connie Letch)
Res: Powdermill Designer Touch at Taliesyn (Gill Geary)
VHC: Petitchiens Moon Beam VW (David & Hazel Malcolm)

Open Phalene Dog (1 entry, 0 absent)
1st: Serenglade Leap of Faith for Temelora (Mrs S Morrell)

Minor Puppy Bitch (7 entries, 1 absent)
1st: Gleniren Daddy’s Starmaker (Mrs I & Mr G Robb)
2nd: Amicae Belle of the Ball (Mrs M Whitehill)
3rd: Wilachans Bindie (Carl Cooper)
Res: Panspayon Natasha (Miss S Orchard)
VHC: Ookiimimi Quicksilver (Jackie Nash)

Puppy Bitch (7 entries, 0 absent)
1st: Manawdyddan to a Wild Rose (M L L & E Anne Griffiths)
2nd: Pappretty Georgy Girl (Christine Anderson)
3rd: Panspayon Northern Lights (Miss S Orchard)
Res: Elmaraine Whispering Star over Northlyte (Mrs L Anderson, K Anderson & Mr P Keirnan)
VHC: Sempefidelis Felicity for Vlinder (Mrs Alison & Mr Atkins)

Junior Bitch (7 entries, 1 absent)
1st: Graycaz Pap Reeka (Mrs C Lee-Slater)
2nd: Lilacrose Touch of Talent (Karen Diprose)
3rd: Lilacrose Magic Mya (Shireen Last)
Res: Taliesyn Canterbury Bells (Gill Geary)
VHC: Keomandi Cherry Blowwom Fay (Mandy Keown)

Yearling Bitch (3 entries, 0 absent)
1st: Purepixie Lucy with Diamond (Katharine Wykes)
2nd: Magic Sunrise Natalie (Imp Lva) (NAF) (Mrs C Lee-Slater)
3rd: Lilacrose Magic Mya (Shireen Last)

Novice Bitch (8 entries, 2 absent)
1st: Stagedoor Souffle (Mrs J Scovell)
2nd: Graycaz Oh La La (Mrs C Lee-Slater)
3rd: Lilacrose Touch of Talent (Karen Diprose)
Res: Ookiimimi Pirquette (Jackie Nash)
VHC: Farthinghall’s Enigma for Angullyon (Mrs J & Miss L Walklett)

Graduate Bitch (6 entries, 0 absent)
1st: Feorlig Say it with Flowers (Miss K F Miller & Mr E L Ryan)
2nd: Berestead Belle Epoque Manawdyddan (M L L & E Anne Griffiths)
3rd: Taliesyn Black Azalea (Gill Geary)
Res: Angullyon’s Secret Delight (Mrs J & Miss L Walklett)
VHC: Wilachans Pixie (Carl Cooper)

Post Graduate Bitch (9entries, 5 absent)
1st: Chrysalis Starr of the Storm (Ms K & Mrs A Bull)
2nd: Wilachans Bo (Carl Cooper)
3rd: Taliesyn Floribunda of Brandonburg (Sylvia Glanville-Hughes)
Res: Wilachans and the Ivy for Keomandi (Mandy Keown)

Limit Bitch (11 entries, 1 absent)
1st: Berestead Haute Couture (Angela Matthews)
2nd: Briar Rose for Ringland (Lt Cdr BDC & Mrs PA Cox)
3rd: Yeldaeh Lady in Red (Mr T R & Mrs C Headley)
Res: Wilachans Jasmine (Carl Cooper)
VHC: Afterglow Gooseberry with Ookiimimi (Jackie Nash)

Open Bitch (11 entries, 1 absent)
1st: Ch Feorlig Smart Cookie JW (Miss K F Miller & Mr E L Ryan)
2nd: Suniren Daddy’s Girl Gleniren (Mrs I & Mr G Robb)
3rd: Ch Tricianbri Tuppence a Kiss JW SHCM (Lt Cdr BDC & Mrs PA Cox)
Res: Ch Panspayon Jewel of the Nile (Miss S Orchard)
VHC: Johnasta Georgia for Temelora (Mrs S Morrell)

Veteran Bitch (9 entries, 2 absent)
1st: Ringland Yoko’s Solo at Panspayon SHCM SHCEX VW (Miss S Orchard)
2nd: Ch Petress Dark and Daring (Mrs A C & Ms E G N Borg)
3rd: Ch Jorgealin Moon Magic SHCM (Mandy Keown)
Res: Metamorphic Opal at Sempefidelis (Lord Buckley & Irene Buckley-Waters)
VHC: Ookiimimi Calamity Kate (Jackie Nash)

Open Phalene Bitch (1 entries, 0 absent)
1st: Ir Ch Temelora Adele (Mrs S Morrell)