South Wales Kennel Association Championship Show 2018

06 October 2018

Papillon Judge: HILARY JOYCE
Toy Group Judge: Mr Gary Thomas (Jonsville)
Toy Puppy Group Judge: Mark Cocozza
Best in Show Judge: Graham Hill
Best Puppy in Show: Mark Cocozza

Best of Breed: GLENIREN STARDUSTMAKER SUNSHOO (MRS I & MR G ROBB)
Best Puppy: FEORLIG SMART COOKIE (MISS K F & MR E L MILLER & RYAN)

Dog CC: GLENIREN STARDUSTMAKER SUNSHOO (MRS I & MR G ROBB)
Res. Dog CC: CH FEORLIG SMARTY PANTS JW SHCM (MISS K F & MR E L MILLER & RYAN)
Bitch CC: FEORLIG WAKE UP MAGGIE JW (MISS K F & MR E L MILLER & RYAN)
Res. Bitch CC: MILBU WARLOCK AT KENF (IMP LAV) JW (MR K FULTON)

Minor Puppy Dog (Entries: 6 Absentees: 2)
1st PANSPAYON PRINCE HARRY (MISS S & MRS M ORCHARD)
2nd ANGULLYON’S SECRET CHAP (MRS J & MISS L WALKLETT)
3rd GRAYCAZ GIVE CHASE (MRS J S & MR M J PARKE)
Res ANGULLYON’S ECHO (MRS J & MISS L WALKLETT)

Puppy Dog (Entries: 4 Absentees: 1)
1st MELANGEL DAZZLING DREAM (MISS E C HIGH)
2nd JORGEALIN THANDI’S MAGIC AT STEEPLEHOUSE (MR G & MRS S COLLINS)
3rd AMICAE KENZO AT ROSENJON (MRS R M HOBSON)

Junior Dog (Entries: 6 Absentees: 1)
1st CANTOVERDE CAPTAIN CASPER (MISS S C LANSON)
2nd RINGLANDS OLIVER TWIST (MRS J OCKENDEN)
3rd BLACKPARK TIM (MR G & MRS C URQUHART)
Res TARNOCK ROMEO ROMEO (MS D OLOF)
VHC HOUM TET A TET SILVESTER AT JORGEALIN (MRS G A ROWBERRY)

Post Graduate Dog (Entries: 9 Absentees: 0)
1st TARNOCK ROCK N ROLL RENE (MS D OLOF)
2nd RINGLANDS SUNNY TOMMY TUCKER TO BELVANE (MR & MRS A RICHARDSON)
3rd MANAWYDDAN PASCHAL (MRS K PHILLIPS)
Res QUEEN BLESS JP VICTORY TOUR TO BLACKPARK (MR G URQUHART)
VHC PAPPRETTY FOR EVER AND EVER AT ROSENJON (MRS R M HOBSON)

Limit Dog (Entries: 10 Absentees: 1)
1st ELFUAGO A NEW ADVENTURE (MRS L & MISS E GEORGE-EVANS & MORLEY)
2nd INIXIA FOLLOWER OF FASHION (MRS A & MRS S BOUGHTON & STANBURY)
3rd JALATEMME SHAZAM AT RAYOL (MRS E & MISS C ROBERTS & SMITH)
Res FEORLIG IT MUST’VE BEEN LOVE (MRS H & MR D MALCOLM)
VHC MANAWYDDAN HAMISH MACCUNN (MRS K PHILLIPS)

Open Dog (Entries: 10 Absentees: 2)
1st GLENIREN STARDUSTMAKER SUNSHOO (MRS I & MR G ROBB)
2nd CH FEORLIG SMARTY PANTS JW SHCM (MISS K F & MR E L MILLER & RYAN)
3rd SLO CH WHIP HONEY DOUBLE SMASH SHCM JR CLUB WINNER 16, JR WW’16 J CH (MRS I & MRS J IVANI & DAVIDSON-POSTON)
Res TEMELORA LET IT BE MAGIC JW (MRS S MORRELL)
VHC SKYVANA TOM THUMB SARASHA JW (MISS J S KING)

Veteran Dog (Entries: 5 Absentees: 0)
1st CH/IR/NL/INT CH SPINILLONS REBEL ROWSER JW SHCM CW14 (MRS J DAVIDSON-POSTON)
2nd CONYSLUCK MASTER PIP (MISS C LETCH)
3rd INIXIA DELIGHTFUL DAN JW SHCM (MRS S STANBURY)
Res FEORLIG MAGIC IN THE MAKING SHCM (MRS J C BARNETT)
VHC PETITCHIEN’S MOON BEAM (MRS H & MR D MALCOLM)

Good Citizen Dog Scheme Dog (Entries: 4 Absentees: 0)
1st CH/IR/NL/INT CH SPINILLONS REBEL ROWSER JW SHCM CW14 (MRS J DAVIDSON-POSTON)
2nd ALTAYA FOREIGN AFFAIR (MISS K & MRS A BULL)
3rd CARAIDEAS THE EXTRA MILE TO GLOYNBYW (MRS P & MR R HUMPHREY)
Res PAPPRETTY FOR EVER AND EVER AT ROSENJON (MRS R M HOBSON)

Minor Puppy Bitch (Entries: 4 Absentees: 0)
1st FEORLIG SMART COOKIE (MISS K F & MR E L MILLER & RYAN)
2nd PANSPAYON GOLD FEVER (MISS S ORCHARD)
3rd INIXIA HOT SOX TAF (MRS A & MRS S BOUGHTON & STANBURY)
Res ANGULLYON’S SECRET FOR KATZ (MRS J & MISS L WALKLETT)

Puppy Bitch (Entries: 5 Absentees: 3)
1st INIXIA LUSCIOUS LUCY (MRS S STANBURY)
2nd JORGEALIN FIRE MAGIC AT STEEPLEHOUSE (MR G & MRS S COLLINS)

Junior Bitch (Entries: 7 Absentees: 1)
1st ABLAZZOR ANGEL OF THE NORTH AT PANSPAYON (MISS S ORCHARD)
2nd TARNOCK RUNAWAY RUBY (MS D OLOF)
3rd BLACKPARK VOGUE (MR G & MRS C URQUHART)
Res CANTOVERDE ROYAL CHYNA (MISS S C LANSON)
VHC PAPPRETTY LUCK BE A LADY (C D ANDERSON)

Post Graduate Bitch (Entries: 7 Absentees: 0)
1st BUTTALOWIE AMAZING GRACE MELANGEL (DRS M L L & E A GRIFFITHS)
2nd STAGEDOOR STRIPPER FOR TONKORY (MRS J K GREGORY)
3rd TARNOCK RUMOUR N RIDDLES (MS D OLOF)
Res DENEMORE JUNIPER BERRIE AT TRICIANBRI (IKC) (LT CDR B & MRS P COX)
VHC ANGULLYON’S SECRET DELIGHT (MRS J & MISS L WALKLETT)

Limit Bitch (Entries: 7 Absentees: 0)
1st FEORLIG WAKE UP MAGGIE JW (MISS K F & MR E L MILLER & RYAN)
2nd MILBU WARLOCK AT KENF (IMP LAV) JW (MR K FULTON)
3rd BLACKPARK PATRICIA (MR G & MRS C URQUHART)
Res ARI DE PARI EADLIN DARYLYN SPINILLONS (IMP RUS) (MRS J & MISS K A DAVIDSON-POSTON & FARRELL)
VHC MANAWYDDAN FLORA MACDONALD (DRS M L L & E A GRIFFITHS)

Open Bitch (Entries: 6 Absentees: 2)
1st TRICIANBRI TUPPENCE A KISS JW (LT CDR B & MRS P COX)
2nd RINGLAND YOKO’S SOLO AT PANSPAYON SHCM (MISS S ORCHARD)
3rd FI CH PIIKACHUS BEST START AT ZANIMOS LT JCH LV JCH EE JCH BALT JCH E (DR RAJALA)
Res CH SKYVANA REDDY TO GO TO TONKORY JW (MRS J K GREGORY)

Veteran Bitch (Entries: 3 Absentees: 2)
1st HILLSORG KATZ TRADE SECRET OF FARTHINGHALL (MRS J & MISS L WALKLETT)
Good Citizen Dog Scheme – Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1st HILLSORG MARKS AMELIA AT PAPPRETTY (C D ANDERSON)