Three Counties Championship Show 2022

9 June 2022

Papillon Judge: Mr N N Marsh
Toy Group Judge: Mrs R Parry
Best in Show Judge:

Best of Breed & Toy Group 1: (ROBB, Mrs Irene & ROBB, Mr Glenn) Ch Gleniren Who’s Your Daddy
Best Puppy & Puppy Toy Group 1: (ROBB, Mrs Irene & ROBB, Mr Glenn) Gleniren Daddy’s Starmaker
Best Veteran: (ORCHARD, Miss Susie) Ringland Yoko’s Solo At Panspayon Sh.CM ShCEx VW

Dog CC: (ROBB, Mrs Irene & ROBB, Mr Glenn) Ch Gleniren Who’s Your Daddy
Res. Dog CC: (RYAN, Mrs K F & RYAN, Mr E L & ROOSENS, Miss K) U Knock Me Off My Feet Daydream Believers with Feo
Bitch CC: (ROBB, Mrs Irene & ROBB, Mr Glenn) Gleniren Daddy’s Starmaker
Res. Bitch CC: (ORCHARD, Miss Susie) Ch Panspayon Jewel Of The Nile

Minor Puppy Dog (1 Entries, Abs: 0)
1st: (WHITEHILL, Mrs M) AMICAE Mr CHIPS

Puppy Dog (3 Entries, Abs: 1)
1st: (URQUHART, Mr Gordon J) Blackpark Aramis
2nd: (STANBURY, Mrs S) Pinkmead Time Lord At Inixia

Junior Dog (3 Entries, Abs: 0)
1st: (RYAN, Mrs K F & RYAN, Mr E L & ROOSENS, Miss K) U Knock Me Off My Feet Daydream Believers with Feo
2nd: (URQUHART, Mr Gordon J) Blackpark Bastille
3rd: (THOMPSON, Lady Jane & AUSTIN, Mrs S) SKYVANA CATCH ME AT JHANAKIA

Yearling Dog (4 Entries, Abs: 0)
1st: (WELLS, The Rev’d Kirsty & BROWN, Ms Amanda) Skyvana Caught at Metamorphic
2nd: (BARNETT, Mrs Julie & RYAN, Mrs K F & RYAN, Mr E L) Feorlig Silly Billy
3rd: (STANBURY, Mrs S) Feorlig The Cheek Of It With Inixia
Res: (MASKELL, Mrs Karen & WALLER, Miss Maxine) Kazkell Cracker Joke

Post Graduate Dog (7 Entries, Abs: 0)
1st: (ANDERSON, Mrs Christine) Pappretty Grt Expectations
2nd: (ORCHARD, Miss Susie) Nightfire’s Be Unique In Style at Panspayon (Imp D
3rd: (MASKELL, Mrs Karen & WALLER, Miss Maxine) Lilnrose I’m In the Limelight with Kazkell
Res: (WALSH, Ms H V) Purepixie Red Admiral
VHC: (BORG, Mrs A C & Ms E G N) Elendil Crusader

Limit Dog (6 Entries, Abs: 1)
1st: (OCKENDEN, Mrs Jean) Ringlands Oliver Twist
2nd: (BREEN, Mrs Gill) Amicae Highland Glen JW
3rd: (MASKELL, Mrs Karen & WALLER, Miss Maxine) Kazkell a Million Dreams with Lilnrose
Res: (THOMPSON, Lady Jane & AUSTIN, Mrs S) POLARIS PLYUS JUVENAL AT JHANAKIA (IMP RUS)
VHC: (GEARY, Mrs Gill) TALIESYN BLACK WALNUT

Open Dog (8 Entries, Abs: 0)
1st: (ROBB, Mrs Irene & ROBB, Mr Glenn) Ch Gleniren Who’s Your Daddy
2nd: (BREEN, Mrs Gill) Kylecroft Quest
3rd: (MALCOLM, Mrs Hazel Anne & MALCOLM, Mr David) Ch Feorlig It Must’ve Been Love
Res: (THOMPSON, Lady Jane & AUSTIN, Mrs S) MELANGEL HIGHLAND BY DESIGN AT JHANAKIA
VHC: (MASKELL, Mrs Karen & WALLER, Miss Maxine) Lilnrose Ears Looking at you Kazkell

Veteran Dog (6 Entries, Abs: 0)
1st: (MASKELL, Mrs Karen) Kazkell Thyme To Dream JW ShCM VW
2nd: (THOMPSON, Lady Jane & AUSTIN, Mrs S) MELANGEL HIGHLAND VOGUE AT JHANAKIA
3rd: (GEARY, Mrs Gill) POWDERMILL DESIGNER TOUCH AT TALIESYN
Res: (MALCOLM, Mrs Hazel Anne & MALCOLM, Mr David) Petitchiens Moon Beam VW

Minor Puppy Bitch (4 Entries, Abs: 0)
1st: (ORCHARD, Miss Susie) Panspayon Northern Lights
2nd: (WHITEHILL, Mrs M) AMICAE BELLE OF THE BALL
3rd: (WELLS, The Rev’d Kirsty & BROWN, Ms Amanda) Metamorphic Flyte
Res: (MORRELL, Mrs Sue) Athene vom Schwabenhof for Temelora naf

Puppy Bitch (3 Entries Abs: 0)
1st: (ROBB, Mrs Irene & ROBB, Mr Glenn) Gleniren Daddy’s Starmaker
2nd: (ORCHARD, Miss Susie) Panspayon Natasha
3rd: (CASEY, Mrs J) Melangel Lovely Lexi for Shamal

Junior Bitch (2 Entries Abs: 0)
1st: (ANDERSON, Mrs Christine Pappretty Georgy Girl
2nd: (GEARY, Mrs Gill TALIESYN CANTERBURY BELLS

Yearling Bitch (2 Entries, Abs: 0)
1st: (LEE-SLATER, Mrs C & KEWLEY, Mrs Christine) Magic Sunrise Natalia (IMP LVA)
2nd: (HILL, Mr & Mrs Peter & Jacqueline) Caraideas Coppelia

Post Graduate Bitch (4 Entries, Abs: 0)
1st: (RYAN, Mrs K F & RYAN, Mr E L) Feorlig Say It With Flowers
2nd: (COLLINS, Mr and mrs Geoffrey and Sally) Jorgealin Fire Magic at Steeplehouse
3rd: (JURY, Mrs Linda & JURY, Mr Wayne) Melangel Gaily Georgia At Lindanwaye
Res: (WYKES, Ms Katharine Mary) Purepixie Lucy with Diamond

Limit Bitch (7 Entries, Abs: 0)
1st: (WELLS, The Rev’d Kirsty & BROWN, Ms Amanda) Metamorphic Vista JW
2nd: (MASKELL, Mrs Karen & WALLER, Miss Maxine) Kazkell Lilnrose Dream
3rd: (COX, Mrs Pat Anne & COX, Lt Cdr Brian) BRIAR ROSE FOR RINGLAND
Res: (BREEN, Mrs Gill) Zoloto Skyla at Kylecroft
VHC: (MATTHEWS, Mrs A J) Berestead Haute Couture

Open Bitch (6 Entries, Abs: 2)
1st: (ORCHARD, Miss Susie) Ch Panspayon Jewel Of The Nile
2nd: (RYAN, Mrs K F & RYAN, Mr E L) Ch Feorlig Smart Cookie JW
3rd: (MORRELL, Mrs Sue) Johnasta Georgia for Temelora
Res: (BUNCE, Miss S Frason) Russian Butterfly At Sharpappy

Veteran Bitch (3 Entries, Abs: 1)
1st: (ORCHARD, Miss Susie) Ringland Yoko’s Solo At Panspayon Sh.CM ShCEx VW
2nd: (GEARY, Mrs Gill) TALIESYN BELLA DONNA