UK Toy Dog Society Championship Show 2016

26 March 2016

Papillon Judge: Mrs Sue Morrell (Temelora)
BIS Judge: Mrs C E Cartledge

BEST OF BREED & BEST IN SHOW : (ROBB Mrs I & Mr G) Ch Gleniren Shootin Starmaker Sunshoo
Best Puppy : (STANBURY Mrs S) Tykkydewas Peaches ‘n’ Cream With Inixia
Best Veteran : (THOMPSON, Mrs J & AUSTIN Mrs S) Jhanakia Highland Destiny

Dog CC : (ROBB Mrs I & Mr G) Ch Gleniren Shootin Starmaker Sunshoo
Res Dog CC : (CATON Mr J & Mrs S) Never Let Me Go Forussi at Henrix (Imp)
Bitch CC : (COX Mr B D S & Mrs P A) Denemore Gabiscandy Floss At Tricianbri (IKC) JW (3rd CC!)
Res Bitch CC : (BORG, Mrs A & BORG Ms E) Petress Dark And Daring

Veteran Dog (8 Entries) Abs: 4
1st: (THOMPSON, Mrs J & AUSTIN Mrs S) Jhanakia Highland Destiny
2nd: (OSBORNE, Mrs M & STANBURY Mrs S) Ch Tykkydewas Santa’s Gift To Inixia
3rd: (SCOVELL Mrs J) Ch Frasermar Icicle at Caswell
Res: (FOYNES, Mr A J & MAY Mrs C A) Travelling By Moonlight To Amicae

Minor Puppy Dog (6 Entries) Abs: 0
1st: (GEORGE-EVANS Mrs L) Jorgealin Moon Shine
2nd: (HILL Mr P & Mrs J A) Caraideas Orpheus
3rd: (DAVIDSON Mr M G & Mrs E) Northlyte Lunar D’argento
Res: (STEELE Mrs Y) Papadore Saturnia Pavonia
VHC: (WILKINSON Mrs S M) Jadelands American Pie In Poppywood

Puppy Dog (14 Entries) Abs: 2
1st: (FOYNES, Mr A J & MAY Mrs C A) Lafay Petite Etoile
2nd: (ISHERWOOD & SCOVELL) Afterglow Lord Helpus
3rd: (OSBORNE Mrs M) Tykkydewas Bailey’s Cream
Res: (LEE-SLATER Mrs C G) Graycaz Best Bib N’tucker
VHC: (ANDERSON, Mrs E & ANDERSON Miss K ) Northlyte Lune Verte

Junior Dog (16 Entries) Abs: 0
1st: (ROBB Mrs I & Mr G) Gleniren Stardustmaker
2nd: (GREEN, Mrs J L & GEORGE-EVANS Mrs L) Moetica William (Imp)
3rd: (CLINT Miss J) Papplewick Persian Power
Res: (BORG, Mrs A & BORG Ms E) Elendil Petit Prince
VHC: (ANDERSON, Mrs E & ANDERSON Miss K) Northlyte Genesis

Graduate Dog (8 Entries) Abs: 2
1st: (CATON Mr J & Mrs S) Never Let Me Go Forussi at Henrix (Imp)
2nd: (THOMPSON, Mrs J & AUSTIN Mrs S) Melangel Highland Vogue At Jhanakia
3rd: (BRUCE, Q A V & BRUCE-JACKSON, A J Mesdames) Tijuana Mischief Maker
Res: (HATCH Miss C) Amicae Call Me Bad At Macstrak
VHC: (RICHARDSON Mr & Mrs A) Sweetbriar Shine On Belvane

Post Graduate Dog (14 Entries) Abs: 2
1st: (GOUDE Miss J R) Manawyddan Finlay Mcrory
2nd: (SARGEANT Miss K) Manawyddan Hamish Maccunn
3rd: (GEORGE-EVANS Mrs L) Motica Prince Charming At Jorgealin (Imp)
Res: (CATON Mr J & Mrs S) Lennox Vive Vanette at Henrix (Imp)
VHC: (McGRATH Ms J & Misses K & C) Herumen Mountain Moon

Limit Dog (15 Entries) Abs: 2
1st: (BARNETT Mrs J C) Feorlig Magic In The Making Sh.CM
2nd: (SHARP-DIXON, Messrs K & REYES, J & LYNN J) Afterglow Adonis For Queenslake
3rd: (OSBORNE Mrs M) Tykkydewas Master Harry
Res: (STANBURY Mrs S) Inixia Saucy Sam
VHC: (SMITH Mrs K M) Papplewick Penhaligon at Adinaken Sh.CM

Open Dog (6 Entries) Abs: 1
1st: (ROBB Mrs I & Mr G) Ch Gleniren Shootin Starmaker Sunshoo
2nd: (WATERS Miss W) Sweetbriar Sticks An Stones JW
3rd: (ALLSOP, Ms J & BARTRAM Mr & Mrs A K) Conysluck The Red Baron JW
Res: (ORCHARD Miss S) Ger Ch Alex’ Eye Of The Tiger At Panspayon (Imp)
VHC: (CATON Mr J & Mrs S) Coffe Ice Cream Forussi at Henrix (Imp)

Veteran Bitch (5 Entries) Abs: 1
1st: (WELLS, Mrs K J & BROWN Ms A J) Powdermill Look With Me At Metamorphic
2nd: (STANMORE Mr & Mrs N & E S) Kingshaven Zaffron At Altaya
3rd: (BUCKLEY, Lord D L R & BUCKLEY-WATERS Mrs I L) Sempefidelis Dulcidine
Res: (TIDMARSH Mrs K A) Creliatown Royal Mosaic

Minor Puppy Bitch (8 Entries) Abs: 3
1st: (BUCKLEY, Lord D L R & BUCKLEY-WATERS Mrs I L) Farthinghall Unico Bella At Sempefidelis
2nd: (SHARP-DIXON, Mr K & REYES Mr J) Zoloto Princess Queenslake.
3rd: (BRADFORD Miss H) Wild Child
Res: (MANDELSON Miss L) Maridova Victoria’s Dream at Honrukai NAF (Imp)
VHC: (ODY Mrs B) Macstrak Penny’s From Heaven To Layjay

Puppy Bitch (7 Entries) Abs: 2
1st: (STANBURY Mrs S) Tykkydewas Peaches ‘n’ Cream With Inixia
2nd: (GOODWIN Miss D A) Paplene Regal Roxanne
3rd: (ORCHARD Miss S) Panspayon April Wishes
Res: (LESLIE Miss A) Dorvale Little Miss Magic
VHC: (MANDELSON Miss L) Maridova Victoria’s Dream at Honrukai NAF (Imp)

Junior Bitch (8 Entries) Abs: 3
1st: (MORRIS, Mrs V & LANGTON Mrs Y) Rozamie Look
2nd: (MILLER Miss K) Feorlig Viva La Vida
3rd: (LOCKHART Mrs V) Ringlands Fun In The Sun
Res: (JOHNSTON Mrs R E & Mr D E) Dourhu Capercaille
VHC: (HILL Mr P & Mrs J A) Caraideas True Colours

Graduate Bitch (7 Entries) Abs: 3
1st: (WILLIAMS Mrs A J) Sunlight Vision Of Ringlands
2nd: (GREGORY Mrs J K) Skyvana Reddy To Go To Tonkory
3rd: (ROWBERRY Mrs G A) Moetica Snow Winds To Jorgealin
Res: (JOHNSTON Mrs R E & Mr D E) Dourhu Capercaille

Post Graduate Bitch (11 Entries) Abs: 5
1st: (GEORGE-EVANS Mrs L) Jorgealin Moon Magic
2nd: (ANDERSON Mrs C D) Hilsorg Marks Amelia At Pappretty
3rd: (OSBORNE Mrs M) Tykkydewas Lady Rowena
Res: (GRIFFITHS Dr E & M) Manawyddan Flora Macdonald
VHC: (COX Mr B D S & Mrs P A) Tricianbri Kisses For Me

Limit Bitch (13 Entries) Abs: 1
1st: (BORG, Mrs A & BORG Ms E) Petress Dark And Daring
2nd: (BROADHURST Mrs H E) Ancojo Wild Fire at Thistlemist
3rd: (URQUHART Mr G & Mrs C) Queen Bless Winner Of Art Etoile At Blackpark Jp (
Res: (VICTOR Mrs S) Lafford Kandy Floss JW
VHC: (SMITH Mrs K M) Adinaken Pretty Puzzled

Open Bitch (8 Entries) Abs: 5
1st: (COX Mr B D S & Mrs P A) Denemore Gabiscandy Floss At Tricianbri (Ikc) JW S
2nd: (STANMORE Mr & Mrs N & E S) Jap Ch Precious Majesty Jp Queen Bless Art
3rd: (FOYNES, Mr A J & MAY Mrs C A) Jhanakia Masquerade At Lafay